ОБНОВЕНО! Архитектурен тур в Национална галерия, филиал Квадрат 500

 

Регионална Колегия София-град към КАБ има удоволствието да ви покани на Архитектурен тур в Национална Галерия – филиал Квадрат 500.

Турът ще се проведе на 17 септември – Денят на София, от 15:00 часа с водещ арх. Николай Борисов от Янко Апостолов Архитекти, автори на реконструкцията на сградата. Началото е от входа на галерията на адрес пл. „Св. Александър Невски“, ул. 19-ти февруари 1.

За участие в тура е необходимо записване с три имена на адрес: info@kab-sofia.bg със заглавие „Архитектурен тур Квадрат 500“. Броят на участниците е ограничен.

Събитието е част от програмата на годишното архитектурно събитие на РК София град към КАБ Архитектурен Фестивал София 2015. Турът се провежда с любезното съдействие на Национална галерия, филиал Квадрат 500.

За повече информация следете:

fest.kab-sofia.bg
страницата на Архитектурен Фестивал София 2015,

facebook.com/arch.fest.sofia
фейсбук страницата на събитието,

kab-sofia.bg
страницата на РК София град към КАБ.

ОБНОВЕНО! 31/08/2015
Всички места за предстоящия тур СА ЗАПЪЛНЕНИ.
Молим записаните да се свържат с нас в случай, че не могат да дойдат, за да уведомим следващите в списъка.
Благодарим ви за големия интерес и вашата активност!
Следете програмата на Архитектурен Фестивал София 2015 за предстоящите интересни събития.

 

За сградата

Сградата на Националната галерия, филиал Квадрат 500, крие интригуваща 150-годишна история и няколко значителни трансформации.

В периода 1881-1883 г. на това място е построена Държавната печатница по проект на виенския архитект Фридрих Шванбергер. В този период е положен и първият камък на катедралата “Св. Ал. Невски”, но едва през 1904 г. започва същинският й строеж. До тогава в продължение на 20 години Държавната печатница е била впечатляващ акцент в градската среда.

По време на Втората световна война сградата е значително засегната от бомбандировките над София и в последствие изоставена за няколко деситилетия.

През 50-те години са пристроени крилата на Техническия университет (от страната на бул. “Васил Левски”), а през 80-те изоставената печатница е адаптирана за нуждите на Националната галерия за чуждестранно изкуство, с което комплексът се оформя в днешния си план. Реконструкцията и пълното възстановяване на сградата, както и нейното пълно преустройство и съобразяване с бъдещите й нужди и функции, са осъществени от известния български архитект Никола Николов. Тогава той надстроява сградата с още един етаж и фасадата придобива вида, който познаваме днес.

През 90-те години Техническият университет напуска пристроените крила, и те се рушат в продължение на 20 години, докато не започва съвременната реконструкция на комплекса.

Повече за резултата, концепцията на новия музеен комплекс и предизвикателствата пред архитектурния екип за осъществяването на проект от подобен мащаб ще можете да разберете от Янко Апостолов Архитекти и арх. Николай Борисов в рамките на архитектурния тур на сградата, част от Архитектурен Фестивал София 2015.

Началото е в 15:00 на 17 септември, Денят на София, от централния вход на Квадрат 500 на адрес пл. „Св. Александър Невски“, ул. 19-ти февруари 1.

Очакваме ви!
Изтеглете ПОКАНАТА от ТУК.

 

01

1887 г., Сградата на Държавната печатница скоро след завършването й.

 

02

1926 г., Въздушна фотография на централната част на София: храм-паметник “Ал. Невски”, Народното събрание, Министерство на външните работи (днес БАН), легациите на Италия и Австрия, църквата “Света София”, Държавната печатница, Първа мъжка гимназия, Художествената академия и др.

 

03

Разрушенията в София след бомбардировките на съюзническата авиация на 10 януари 1944 г.

1926 г.

 

04

90-те години, Техническият университет напуска сградата, тя започва да се руши.

 

05

Сградата днес

 

06

Сградата днес


Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *