Световна седмица на устойчивото строителство в АРХИТЕКТУРЕН ФЕСТИВАЛ СОФИЯ 2015
21-27 септември
Централен дом на архитекта, ул. Кракра 11
Регионална Колегия София-град към КАБ в партньорство с Българския съвет за устойчиво развитие – BGBC (www.bgbc.bg) и съвместно със Съюза на Архитектите в България и Столична община има удоволствието да ви покани на две тематични, посветени на Световната седмица на устойчивото строителство (21-27 септември 2015). Събитията са част от панела “Устойчив град” от АРХИТЕКТУРЕН ФЕСТИВАЛ СОФИЯ 2015 (17 септември – 5 октомври, 2015, fest.kab–sofia.bg).
На 24 септември, четвъртък, арх. Весела Вълчева-Макгий от Българския съвет за устойчиво развитие – BGBC, ще изнесе кратка лекция за елементите на устойчивата градска среда, която ще бъде последвана от кратки представяния и дискусия с участието на архитекти с визия за устойчиво развитие, бизнес представители, сдружения и граждански организации за устойчиви проекти.
На 25 септември, петък, ще бъде представена серия от проекти за устойчиво развитие, както ползите за граждани и бизнес – от зелен покрив и зелена фасада, до сграда, град и регионално развитие.
ПРОГРАМА
24 септември, четвъртък
18:00 – Устойчив град и градска среда – лекция на Българския съвет за устойчиво развитие и дискусия с участниците
Зала 1 на Централен дом на архитекта, ул. Кракра 11
25 септември, петък
18:00 – Представяне на проекти за устойчиво развитие:
- Петата фасада – презентация на тема зелени покриви на Архитектурна Колегия “Ж” – ландшафтни архитекти
- Smart City – Иновационна стратегия за интелигентна специализация на 13 града в България, Асоциация за развитие на София (sofia-da.eu)
- Mild Homes – проект за еко-селища (www.mildhome.eu/bg/)
- Build Upon – проект за съвместното създаване на стратегия за основното обновяване на сградния фонд в (http://www.bgbc.bg/)
Зала 1 на Централен дом на архитекта, ул. Кракра 11
За представените проекти:
Петата фасада или зелените покриви като ефективно решение за устойчива градска среда – технологии, практики и световни политики – презентация на Архитектурна Колегия “Ж” – ландшафтни архитекти.
Представяне на последните тенденции и технологии в проектирането , изграждането и поддържането на зелените покриви. Ползи за градскат средата и човека. Политики за зелена градска среда. Как подхождат големите градове и техните ‘‘зелени програми‘‘ за по-широко използване на зелените покриви.
SMART CITY – ИНОВАЦИОННА СТРАТЕГИЯ ЗА ИНТЕЛИГЕНТНА СПЕЦИАЛИЗАЦИЯ НА СОФИЯ – Асоциация за развитие на София (sofia-da.eu)
Проектът Smart City, в който Столична община ще координира възможности за обновяване на София и на други български градове разглежда темите за оптимизиране на градската среда. Иновационната стратегия на София цели да повиши степента на интелигентната специализация на столицата чрез утвърждаването на София, като интелигентен град (SMART CITY). В този град се изгражда среда с високо качество на живот за гражданите и добро управление, което стимулира създаването на по-добри условия за синергия в иновационната еко-система и водещите икономически сектори.
MILD HOME /Интелигентна къща/ www.mildhome.eu/bg/
Презентация на проект за устойчиви сгради и “зелени” къщи. Иновативният аспект на проекта MILD HOME е комбиниран в 2 фактора: реализиране на къща с висока енергийна ефективност, с достъпни строителни и експлоатационни разходи за хора с ниски до средни доходи, които се стремят да имат нова къща на достъпна цена. Проектът има за цел подпомагането на устойчивото развитие на такива сгради на европейско ниво, с което да се докаже, че е възможно да се изградят устойчиви селища на база на MILD HOME, достъпни за всеки в страните от Югоизточна Европа.
Презентация на проекта на Българския съюз за устойчиво развитие – BGBC – http://www.bgbc.bg/
BUILD UPON е амбициозен социален проект, представляващ цялостен процес за постигане на среда за обитаване с повишен комфорт и висока енергийна ефективност. Рразработва се в партньорство с 13 държави членки на Европейския съюз. Създаден е в контекста на поставените през 2012 г. от Европейската комисия и Европейския парламент цели за намаляване на консумацията на енергия с 20% към 2020 г. и намаляване на емисиите от парникови газове с 80%-95% към 2050 г. Цел на проекта е да се подпомогнат правителствата на партниращите си държави в разработването и прилагането на дългосрочни национални стратегии за основното обновяване на съществуващия сграден фонд.
Очакваме ви!